Takí obyčajní seniori. .. .. postreh z inaugurácie.

18. júna 2019, nonez, Nezaradené

Je pár dní po inaugurácii prezidentky SR Čaputovej. Médiá ešte neustali v tom obdivuhodnom nadbiehaní a vychvaľovaní, odborníci na modeling sa predbiehajú v tom, kto v jej šatách uvidí väčšiu symboliku, protokolisti kritizujú všetkých a všetko, okrem našich (teda teraz už ich) ľudí. Chudák Danko uviedol Slovensko do neuveriteľného sedemminútového stavu bezvládia ani nevedel ako sa mu to podarilo. Pani prezidentke predseda ústavného súdu udelil všetky najvyššie štátne vyznamenania, veď ako by to bolo, keby sa objavila v prominentnej spoločnosti bez vyznamenaní. Už si ju viem predstaviť ako najvyššiu veliteľku ozbrojených síl v parádnej slávnostnej uniforme ovešanú metálmi ako ruský maršál.  Ako čítam pri jednotlivých vyznamenaniach….Rad Andreja Hlinku sa udeluje občanom Slovenskej republiky za mimoriadne zásluhy o vznik SR. Nechápem….pozeral som v osemdesiatom deviatom v televízii demonštrácie a určite by som si všimol, keby na tribúne stálo vedľa Kňažka nejaké malé sotva pätnásťročné dievča. Alebo bolo niekde inde a nie na tribúne? To by zase neboli mimoriadne zásluhy, takých tam boli tisíce. Tak by som rád vedel, čím sa pani novoinaugurovaná prezidentka pričinila o vznik SR ?

Ďalší priebeh inaugurácie mi ťažko komentovať, lebo prenos bol šikovne zostrihaný tak aby nebolo vidno nič negatívne, ľudí ktorí neskandovali oslavné heslá boli šikovne kamerami obídení, priestor dostali tí, čo ju prirovnávali k pápežovi a ktorí by ju už najradšej videli blahorečenú. Na nádvorí prebehla prehliadka čestnej stráže a odovzdanie kľúčov od paláca. Myslel som, že to budú preberať podľa inventárnych čísel, ale to asi už prebehlo predtým. Zaujal ma dosluhujúci (chválabohu) prezident so svojou Šípkovou Ruženkou. Odborníkov zaujali jej šaty, lodičky a pricapená pokrývka hlavy ala anglická princezná, mňa skôr zaujalo, že sa stále smiala, pardón, rehotala….absolútne nedôstojné.

Prenos skončil, ale pozvaní sa zabávali ďalej, bez prítomnosti kamier. Nebodaj by sa tam odohralo niečo nepatričné, čo oko diváka nemá uvidieť….ale aj tak toho bolo za celý deň dosť, takže vďaka vám naše nezávislé televízie. Večer zo spravodajstva som sa dozvedel, že prebehol nejaký obed, skôr večera pre seniorov. Ako napísali v Pluske : Veľmi významnou časťou dnešnej inaugurácie bol aj slávnostný obed, ktorý podávala novozvolená prezidentka Zuzana Čaputová (45). Na ten pozvala viac ako 40 seniorov z domovov sociálnych služieb. V TV bola len krátka ukážka ako v štýle uvádzacieho ceremoniálu z plesu z rozprávky „Tři oříšky…“ Na prekvapenie, podľa toho ako sa prezentujú seniori zo sociálnych ústavov Slovenska, sa im tam tak zle asi nežije. Čo však bolo najzaujímavejšie, vo vysielaní RTVS odznela len krátka ukážka z uvádzania seniorov. Skoro som padol na zadok, keď som to počul….ceremoniál ohlásil….“pani Zora Bútorová“…tak toto je seniorka zo sociálneho ústavu ? Stačí pozrieť do Googlu….trochu zainteresovaný ani nemusia. Manželka Martina Bútoru Zora Bútorova…. Kto je Martin Bútora to všetci vieme, kto je Zora Bútorova, nevedia všetci….tak teda trochu Wikipédie : PhDr. Zora Bútorová, CSc. je slovenská sociologička, ktorá od roku 2003 pracuje ako analytička Inštitútu pre verejné otázky, ktorý spoluzakladala. Predtým pracovala na Univerzite Komenského a Slovenskej akadémii vied. Tak teda obyčajná seniorka, rozum sa mi zastavuje. Najskôr som si myslel, že asi menovkyňa, tak som si to pozrel viac krát. Nie, zrak ma neklamal, bola to ona. Vekom síce seniorka, ale na sociálny ústav nevyzerala. Že by sa na ňu pán poradca prezidenta pre zahraničné otázky vykašlal a ona skončila v domove dôchodcov?  Prd…keď to tak musím napísať….to sa len jemne ukázali chápadlá Sorosovsko-Kiskovskej mafie, ktorá už prerastá aj k novej prezidentke. Rád by som videl zoznam aj ostatných seniorov, aby som videl, kto všetko sa tam ešte zúčastnil….len žial, nikde sa k nemu neviem dopracovať. Určite by sa tam našli aj iné zaujímavé mená  „seniorov z domovov sociálnych služieb SR“